undefined

An analogue of topological sequence entropy for Markov hom tree-shifts

Publiceringsår

2023

Upphovspersoner

Ban, Jung Chao; Chang, Chih Hung; Hu, Wen Guei; Lai, Guan Yu; Wu, Yu Liang

Organisationer och upphovspersoner

Publikationstyp

Publikationsform

Artikel

Moderpublikationens typ

Tidning

Artikelstyp

En originalartikel

Målgrupp

Vetenskaplig

Kollegialt utvärderad

Kollegialt utvärderad

UKM:s publikationstyp

A1 Originalartikel i en vetenskaplig tidskrift

Publikationskanalens uppgifter

Nummer

3

Sidor

263-283

Publikationsforum

67723

Publikationsforumsnivå

1

Öppen tillgång

Öppen tillgänglighet i förläggarens tjänst

Nej

Öppen tillgång till publikationskanalen

Delvis öppen publikationskanal

Parallellsparad

Ja

Parallellagringens licens

CC BY

Övriga uppgifter

Vetenskapsområden

Matematik

Nyckelord

[object Object],[object Object],[object Object],[object Object]

Publiceringsland

Polen

Förlagets internationalitet

Internationell

Språk

engelska

Internationell sampublikation

Ja

Sampublikation med ett företag

Nej

DOI

10.4064/sm220426-13-10

Publikationen ingår i undervisnings- och kulturministeriets datainsamling

Ja